Найперший сайт в світі

Перший в світі сайт info.cern.ch з’явився в 1990 році. Його творець, Тім Бернерс-Лі, опублікував на ньому опис нової технології World Wide Web, заснованої на протоколі передачі даних HTTP, системі адресації URI і мові гіпертекстової розмітки HTML. Також на сайті були описані принципи установки і роботи серверів і браузерів. Сайт став і першим в світі інтернет-каталогом, оскільки пізніше Тім Бернерс-Лі розмістив на ньому список посилань на інші сайти.

Ви все ще можете увійти на найперший сайт, створений в швейцарському CERN. Сайт не був доступний протягом багатьох років, але в минулому році його відновили – http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

Творцем першого браузера був розробник гіпертекстової розмітки, «батько» технології World Wide Web Тім Бернерс-Лі (Tim Berners-Lee). Браузер отримав назву WorldWideWeb. Пізніше, щоб не плутати «всесвітню павутину» з назвою програми, Бернерс-Лі перейменував браузер в Nexus.

Згідно з легендою, Бернерс-Лі писав WorldWideWeb протягом 2-х місяців і закінчив роботу в перший день Різдва 1990 роки (25 грудня). Тоді він працював молодшим науковим співробітником в Європейській лабораторії фізики елементарних частинок в Женеві (CERN). В цей час CERN був одним з найбільших вузлів Мережі, і у Бернерса-Лі були всі можливості інтегрувати інтернет з технологією гіпертекстової розмітки, працювати над якою він почав ще на початку 80-х.

Тім Бернерс-Лі використовував для створення свого браузера комп’ютер NeXT під управлінням операційної системи NeXTStep. «Я написав програму на комп’ютері NeXT. Перевагою була наявність хороших інструментів, – пише Бернерс-Лі в своєму блозі. – Фактично, я за пару місяців зробив те, що зайняло б більше року на інших платформах, тому що на NeXT багато вже було зроблено. Тут був билдер (збирач) додатків, щоб все меню можна було зробити швидко, все софтверні елементи для роботи в режимі WYSIWYG (what you see is what you get, з можливістю бачити результат в процесі проектування). Мені залишилося тільки додати гіпертекст ».

WorldWideWeb дозволяв переглядати веб-сторінки, а також редагувати і оновлювати їх на сайтах. Це був текстовий браузер, здатний відображати виключно букви і цифри. На зображенні – скріншот пізнішої версії браузера (1993 року). На відміну від нього, перший WorldWideWeb був чорно-білим, а іконки CERN та інші відкривалися в окремих вікнах.

Перший браузер підтримував протоколи FTP і TCP, систему DNS і дозволяв переходити на інші інтернет-сторінки по посиланнях. WorldWideWeb написаний на Objective-C. І сам продукт, і його код перебували у вільному доступі.